Hogyan vigyünk színt a téglára?
Divat mostanság a bontott tégla felület, mint burkolati elem, de sokan téglából építenek kandallót is. Mi van, ha megunjuk a rusztikus gyárfalra emlékeztető kinézetet? Mi lenne: festés!
Bármit is tervezünk, ne gondoljuk, hogy örökre megoldottuk a tégla ápolását. Idővel erről is lepattogzik, elvékonyodik a festékréteg, így majd újra kell kezdenünk – de csak jó pár év múlva! A téglafelületek több festéket igényelnek, mint egy sima fal: úgy vásároljunk tehát!
Ha nekilátunk téglafelületek festésének, először is a téglák állapotát kell felmérnünk, kicserélnünk a mozgó vagy törött darabokat. Ezután jöhet a tisztítás: ezt a leginkább higított sósavval (20%) tehetjük meg. Szemre, bőrre vigyázni kell közben: kesztyű, védőszemüveg és hosszú ujjú ruha kötelező! A felülete sisteregni fog, és leoldódik róla a mészréteg és egyéb szennyeződés, ennek darabjait már az ecset lehozza a sósav felvitele közben.
Ezt hagyjuk száradni egy napig.
Még egy dolog a munka előtt: szerezzünk be legalább 15 mm átmérőjű hengert a munkához.
Mindent szépen előkészítettünk az előző részben, most lássuk, hogyan alapozunk és festünk téglafelületeket.
Nagyon fontos az alapozó anyaga: olyat kell válasszunk, amely nagyon erősen „köt” a felülethez. A Polifarbe Inntaler nevű mélyalapozói pont megfelelnek a célnak.
Nem véletlenül javasoltam, hogy vegyünk 15 mm átmérőjű hengert a festéshez. Elsőként ezzel menjünk végig a téglákon. Ezután ragadjunk ecsetet és vigyük fel a festéket oda, ahol az egyenetlenségek miatt a henger nem tudta eljuttatni. Az alapozó és a szín közötti száradási idő azonos a falfestésnél megszokottal. A végső réteget lehetőleg a legjobb minőségű, prémium festékkel hordjuk fel (Polifarbe Neo vagy Platinum). A téglákon jól mutat a fényes felület, érdemes ebben gondolkodni.
Mi a helyzet a kandallókkal? Nos, a legtöbb esetben itt jól működik az akrilfesték. Ám ha a kandalló fémrészeit is át akarjuk kenni, akkor hőálló festéket keressünk.
Forrás: blog.polifarbe.hu Szobafestő Attila